06 Sier

Śniadanie - czy warto jeść?

Zapraszam serdecznie do zgłębienia wiedzy na temat śniadania, czy rzeczywiście jest takie ważne?

Artykuł napisany przez moją ambitną Praktykantkę :-)

Śniadanie jest pierwszym posiłkiem spożywanym po śnie. Rano, gdy nasz organizm się budzi, potrzebuje dawki energii, aby dobrze zacząć dzień.

Możemy podzielić się na tych, którzy nie wyobrażają sobie wyjść rano bez śniadania, jak również na tych, którzy nie widzą sensu w spożywaniu tego pierwszego posiłku. Wymówki są różne. Nie raz mówimy sobie: nie mam rano czasu, nie jestem głodny, nie mam pomysłu, co zrobić na śniadanie. Jednak, czy rezygnując ze śniadań, postępujemy dobrze?

Po obudzeniu, spada nam poziom glukozy we krwi – dlatego osoby nie jedzące śniadań mogą odczuwać zmęczenie czy rozdrażnienie. Są one również bardziej narażone na stres czy też mają kłopoty z koncentracją.

Spożywanie śniadań pomaga odchudzaniu – wiele badań przeprowadzonych na ten temat to potwierdziło. Spożywając śniadanie, ograniczamy spożywanie posiłków na noc, a także nie mamy napadów wilczego głodu w ciągu dnia czy wieczorem.

Jedzenie może nas wprowadzić w dobry nastrój, co myślę, jest ważne dla każdego z nas. Zaczynając dzień smacznym posiłkiem, jesteśmy w stanie wprawić się w lepszy humor, co wielu z nas może pomóc przetrwać nawet najcięższy dzień.

Jeśli chcemy, aby śniadanie było pełnowartościowym posiłkiem, dającym energię na cały dzień, powinno się w nim znaleźć: pełnowartościowe białko, czego źródłem może być np. mleko, twaróg czy jajka, przetwory zbożowe – czego najlepszym przykładem może być pieczywo pełnoziarniste, kasza czy płatki zbożowe. Nie możemy również zapominać o owocach i warzywach, które oprócz koloru i smaku, dodaję naszym posiłkom witamin i składników mineralnych, pomagają naszemu organizmowi lepiej funkcjonować. Dobrze by było, gdyby w śniadaniu nie zabrakło również tłuszczów nienasyconych, czego źródłem mogą być oleje roślinne czy orzechy.

W takim razie, co może być przykładowym, pełnowartościowym i smacznym śniadaniem? Dla tych z nas, którzy lubią zjeść coś słodkiego, może być owsianka na mleku z owocami, orzechami i cynamonem. Ci z nas, którzy chętniej wybierają wytrawne dania, dobrym przykładem będzie jajecznica z pomidorami, papryką i szczypiorkiem z pełnoziarnistą bułką.

Tak naprawdę przepisów na śniadania jest wiele, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

A co zrobić gdy rano nie mamy czasu na przygotowanie posiłku? Zawsze takie śniadanie można przygotować wieczorem dnia wcześniejszego, tak aby rano móc zjeść i dobrze zacząć dzień.

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku słowom, chociaż część z Was przekona się do śniadań. Ja już się przekonałam, a Ty?

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ