17 Luty

Dieta i aktywność fizyczna

W artykule tym zawarłam kilka najczęściej zadawanch pytań moich Pacjentów aktywnych fizycznie. A może Was nurtują jakieś pytania dotyczące żywienia w sporcie? Jeśli tak to piszcie w komentarzach :-)

Czy trening na czczo przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej?

Jeśli chodzi o trening na czczo może się on sprawdzać u wytrenowanych sportowców (metoda ta może być przydatna  m.in. w biegach maratońskich). Ale artykuł ten skierowany jest raczej dla osób których głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. W 2011 r. Włoscy naukowcy sprawdzili to na grupie 8 mężczyzn. Połowa z nich zaczęła trening na czczo a połowa po zjedzeniu posiłku. Po 24 godzinach w badanej grupie mężczyzn sprawdzono ubytek tkanki tłuszczowej. W badaniu tym udowodniono iż u mężczyzn trenujących po posiłku ubytek tkanki tłuszczowej był większy. Trening na czczo spowoduje również spadek energii w trakcie wysiłku fizycznego. Jeśli naszym jedynym czasem na aktywność fizyczną jest wczesny poranek, niech będzie on krótszy oraz mniej intensywny.    

Ćwiczę intensywnie i nie chudnę, dlaczego?

Wysiłek fizyczny przy odchudzaniu nie może być za lekki oraz  zbyt intensywny! Trening na którym ledwo łapiemy oddech i mocno się pocimy, wbrew pozorom nie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej… Pamiętajcie ćwiczenia zbyt intensywne i częste prowadzą do wzrostu kortyzolu „hormonu stresu”, co w efekcie daje nam rezultaty odwrotne do zamierzonych. Aby osiągnąć dobre efekty treningowe, jednocześnie ciesząc się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, naprawdę nie ma sensu trenować więcej niż 4-5 razy w tygodniu, oczywiście mówię tu o osobach początkujących! I najważniejsza rzecz, oczywiście dieta! Jeśli będziemy zajadać się śmieciowym jedzeniem, nie liczmy na super efekty… Pamiętajcie 70% naszego sukcesu to dieta.

Czy jeść węglowodany na noc?

Oczywiście że tak! Pamiętać o tym powinny głównie osoby ćwiczące wieczorami. Powinniśmy dostarczyć je 20-40 min po treningu, jest to niezbędne do regeneracji glikogenu. Jesteś bardzo zmęczony i nie masz siły ślęczeć w kuchni. Zmiksuj jogurt z otrębami lub płatkami do tego owoc albo do serka wiejskiego wkrój banana dodaj musli i posyp cynamonem. Nie dostarczając węglowodanów możecie być pewni że kolejny dzień treningu nie będzie tak owocny. Pamiętajmy że ich ilość jest kwestią indywidualną, to zależy jaki rodzaj aktywności i jak długo wykonujemy.

 

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ